Baza obozowa i pole namiotowe w Binowie
Zapraszamy na naszą magiczną, leśną harcerską stanicę, położoną w sercu Puszczy Bukowej.

W okolicy znajduje się Jezioro Binowo, Jezioro Szmaragdowe, cała masa szlaków turystycznych oraz punktów widokowych — wszystko, co Puszcza Bukowa ma najlepszego do zaoferowania!
Stanica jest przeznaczona dla zorganizowanych grup harcerskich oraz grup z organizacji związanych tematycznie z turystyką, ekologią, edukacją, sportem, krajoznawstwem, survivalem itp. Na harcerzy i sympatyków aktywności na łonie natury czeka pole namiotowe, domki letniskowe, kompletny węzeł sanitarny, kontener kuchenny i miejsce ogniskowe. Niestety nie posiadamy możliwości przyjmowania kamperów i turystów indywidualnych. Nie udostępniamy też stanicy dla imprez typu biesiadnego.
Lokalizacja
Baza w Binowie wyposażona jest w:
Galeria
Atrakcje
Kontakt
Kontakt
📍 Adres: 74-106 Binowo
👤 Komendant: hm. Piotr Tomaszewski
📧 Adres email: bukowina@zhp.pl
🌐 Strona www: szczecin.zhp.pl/bukowina/
Regulamin
Regulamin Stanicy Harcerskiej „Bukowina” w Binowie
Hufiec Szczecin ZHP im. Pierwszych Szczecińskich Harcerzy
Chorągiew Zachodniopomorska ZHP
Obowiązuje od dnia 1.05.2023 r.Stanica Harcerska „Bukowina” zwana dalej stanicą, jest zarządzana przez Hufiec Szczecin ZHP. Decyzje związane z zarządzaniem bazą podejmuje Komendant Hufca Szczecin ZHP lub wyznaczony przez niego do tego celu członek Komendy Hufca Szczecin ZHP.
- Stanica Harcerska „Bukowina” zwana dalej stanicą, jest zarządzana przez Hufiec Szczecin ZHP. Decyzje związane z zarządzaniem bazą podejmuje Komendant Hufca Szczecin ZHP lub wyznaczony przez niego do tego celu członek Komendy Hufca Szczecin ZHP.
- Stanica posiada Komendanta, który zajmuje się jej prawidłowym funkcjonowaniem, dbałością o jej stan techniczny oraz koordynacją korzystania z niej przez zorganizowane grupy uczestników. Komendanta Stanicy wyznacza Komendant Hufca Szczecin ZHP, któremu bezpośrednio podlega. Stanica jest przystosowana do organizacji następujących form działalności:
a. Formy pracy harcerskiej (m in. biwakowanie, obozowanie, zaplecze dla rajdów, zlotów oraz zbiórek i kursów);
b. Zaplecze dla podmiotów niezwiązanych z ZHP, ale tematycznie związanych z turystyką, sportem, krajoznawstwem, edukacją, ekologią, rekonstrukcją historyczną itp. - Stanica jest przystosowana do nocowania na polu namiotowym i w domkach campingowych w okresie od 1 maja do 31 października. Poza tym okresem sanitariaty oraz zaplecze kuchenne są nieczynne. Domki nie są przystosowane do nocowania i ogrzewania w okresie jesiennozimowym.
- Korzystanie z bazy w okresie od 31 października do 1 maja dopuszczalne jest tylko w formie jednodniowych spotkań takich jak: zbiórki, rajdy, zloty i prace gospodarcze. Wyklucza się w tym okresie nocowanie.
- Stanica nie jest przystosowana dla pobytu osób indywidualnych w celach rekreacyjnych i campingowych oraz w celach organizowania imprez typu biesiadnego. Nie posiada możliwości obsługi kamperów i autokarów, nie posiada recepcji ani obsługi dla osób indywidualnych.
- Stanica posiada zaplecze do przygotowania posiłków oraz sanitariaty z toaletami, umywalkami i prysznicami, które są dopuszczone do samodzielnego użytkowania przez uczestników. Utrzymanie czystości w tych pomieszczeniach spoczywa na użytkownikach. Hufiec Szczecin ZHP zapewnia serwis w postaci środków czystości i przygotowania pomieszczeń do użytkowania.
- Stanica ze względu na możliwości sanitarne może przyjąć w formie nocowania w jednym czasie maksymalnie grupę do 100 osób. Większa liczba uczestników wiąże się z koniecznością zapewnienia dodatkowych stanowisk wc oraz sanitariatów mobilnych.
- Liczba miejsc noclegowych na stanicy – około 130 w tym:
a. 10 domków (w tym z łóżkami piętrowymi) – łącznie 70 miejsc,
b. 2 zielone domki wolnostojące: 8 miejsc,
c. Pole namiotowe – miejsce na ok. 12 namiotów 3-4 osobowe – około 50 miejsc. - Pobyt uczestników na stanicy jest zatwierdzany przez Komendanta Stanicy poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej Hufca Szczecin www.szczecin.zhp.pl w zakładce „Stanica Bukowina”. Pobyt jest zaakceptowany, gdy zgłaszający otrzyma potwierdzenie rezerwacji.
- Koszt pobytu na stanicy jest określony w Uchwale Komendy Hufca ZHP Szczecin i jest opublikowany na stronie internetowej Hufca. Opłata obejmuje: koszt noclegu na polu namiotowym (we własnym namiocie) lub w domku, korzystanie z infrastruktury stanicy, korzystanie z kontenera kuchennego, korzystanie z sanitariatów: ciepła i zimna woda, wc; środki czystości: papier toaletowy, mydło w płynie, płyn do naczyń.
- Dodatkowe opłaty ujęte w cenniku:
a. opłata za ponadnormatywne zużycie prądu wyliczone na podstawie odczytów licznika energii elektrycznej,
b. opłata za utylizację odpadów (w przypadku konieczności podstawienia kontenera w celu wywozu nieczystości). - Stanica jest przystosowana do pobytu kilku jednostek harcerskich w jednym czasie. Rezerwacje stanicy na wyłączność są możliwe w wyjątkowych przypadkach, po konsultacji z Komendantem Hufca Szczecin ZHP. Pobyt grup harcerskich z Hufca Szczecin ZHP na stanicy jest możliwy w formie samodzielnej, bez obsługi bazy ze strony hufca.
- Pobyt grup pozaharcerskich lub zagranicznych na stanicy wymaga koordynacji lub nadzoru ze strony hufca.
- Pobyt dużych grup (powyżej 80 osób) lub grup pozaharcerskich, oprócz zgłoszenia przez formularz wymaga wpłacenia zaliczki w wysokości 20% szacowanego kosztu pobytu grupy na konto Hufca Szczecin ZHP. Aktualny numer konta znajduje się na stronie internetowej Hufca Szczecin ZHP pod adresem szczecin.zhp.pl. Zaliczka może zostać zwrócona jedynie w przypadku rezygnacji z pobytu najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem pobytu.
- Pobyt dużych grup (powyżej 80 osób) lub grup pozaharcerskich wymaga sporządzenia umowy, w której zawarte będą zobowiązania organizatora pobytu oraz wyszczególnienie osób odpowiedzialnych za pobyt uczestników. Stroną do zawarcia Umowy jest Komendantka/Komendant Hufca Szczecin ZHP.
- Uczestnicy mają obowiązek przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. Ogniska można rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach (3 oznaczone miejsca). Nie wolno pozostawiać ognia bez opieki. Na całym terenie stanicy obowiązuje zakaz palenia tytoniu oraz używania otwartego ognia, a także używania fajerwerków, petard i innych przedmiotów mogących doprowadzić do pożaru obszaru leśnego.
- Zakończenie pobytu uczestników wymaga od organizatora kontroli stanu stanicy (pod względem porządku i stanu technicznego), spisania stanu liczników energii elektrycznej i przekazania go przedstawicielowi hufca. Na uczestnikach spoczywa obowiązek doprowadzenia do porządku miejsc zakwaterowania, pomieszczeń kuchennych i sanitarnych – lista czynności porządkowych została określona w regulaminie pobytu.
- Wjazd pojazdów mechanicznych na teren bazy jest ograniczony i powinien być nadzorowany przez organizatora pobytu. Pojazdy powinny parkować na parkingu przed szlabanem, natomiast wjazd pojazdów na teren bazy powinien być tymczasowy, z zachowaniem szczególnej ostrożności ze względu na pobyt uczestników. Szlaban powinien być stale opuszczony, aby zapobiec wjazdowi na teren bazy osobom postronnym.
- Brama główna powinna być na noc zamykana (niekoniecznie na kłódkę), ze względu na możliwość wejścia na bazę dzikich zwierząt. Ogrodzona baza stanowi dla nich pułapkę i mogą stanowić zagrożenie dla uczestników.
- Na terenie stanicy obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, używania nikotyny, narkotyków, dopalaczy oraz innych środków uznawanych za odurzające.
- Na terenie stanicy dopuszczalne jest przebywanie psów pod warunkiem zapewnienia przez właściciela nieprzerwanej opieki i kontroli zwierzęcia. Zwierzę powinno posiadać aktualne szczepienia, szczególnie obowiązkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Właściciel powinien posiadać w gotowości do użycia smycz oraz kaganiec. W porze nocnej obowiązkowe jest zabezpieczenie zwierzęcia, aby nie poruszało się samowolnie po stanicy. Odpowiedzialność za
szkody wyrządzone przez zwierzę ponosi jego właściciel. Podczas pobytu kilku grup dzieci i młodzieży psy mogą przebywać na stanicy wyłącznie na smyczy, tylko po uzyskaniu zgody wszystkich organizatorów biwaków odbywających się w tym samym czasie. W przypadku nieuzyskania takich zgód obecność psa na stanicy jest niedopuszczalna. Pobyt uczestników grup harcerskich powinien się odbywać w ramach aktualnych przepisów Polskiego Prawa, w szczególności wytycznych Kuratorium Oświaty oraz przepisów wewnętrznych ZHP. Pobyt pozostałych grup regulują przepisy Polskiego Prawa i za organizację
imprezy odpowiada dany organizator. - Komenda Hufca ZHP Szczecin zastrzega sobie prawo odmowy rezerwacji pobytu lub przerwania pobytu grup, które łamią Prawo Harcerskie, postanowienia niniejszego regulaminu lub nie spełniają kryteriów niezbędnych do realizacji tego regulaminu.
- Ostateczna interpretacja zapisów niniejszego regulaminu należy do Komendanta Hufca Szczecin ZHP.